Ojciec Pio – Święty ze Stygmatami

Święty Ojciec Pio, znany również jako Święty Pio z Pietrelciny, urodził się 25 maja 1887 roku w małej wiosce Pietrelcina, położonej w Kampanii we Włoszech. Jego rodzina, choć skromna, była głęboko religijna. Ojciec, Grazio Forgione, był znany jako “Wuj Razio” i utrzymywał rodzinę z pracy na roli. Matka, Giuseppa De Nunzio, była kobietą bardzo pobożną.

Ojciec Pio, wtedy jeszcze jako Franciszek, był piątym z ośmiorga dzieci. Od młodych lat pomagał rodzinie w ciężkiej pracy na roli. Jednak w pewnym momencie poczuł powołanie do życia zakonnego w wspólnocie ojców kapucynów. Jego ojciec wyemigrował do Ameryki, aby sfinansować studia syna.

Po przyjęciu do nowicjatu i przyjęciu habitu kapucyńskiego w 1903 roku, Ojciec Pio, wtedy już jako brat Pio, zmagał się ze słabym zdrowiem. Niemniej jednak, wytrwałość i determinacja pozwoliły mu na otrzymanie święceń kapłańskich 10 sierpnia 1910 roku.

Jego zdrowie nadal sprawiało mu kłopoty, co wymagało okresów rekonwalescencji spędzanych w rodzinnej wiosce. Jednak to nie zatrzymało go przed pełnieniem swoich obowiązków duszpasterskich.

W dniu 20 września 1918 roku Ojciec Pio doświadczył niezwykłego zjawiska – stygmatów, czyli ran, które odpowiadały ranom Jezusa Chrystusa na krzyżu. To zjawisko miało miejsce w jego życiu po raz pierwszy w 1910 roku, ale pozostało niewidoczne. Tym razem jednak stały się one widoczne, przyciągając uwagę wiernych z całego świata.

Ludzie z różnych krajów zaczęli przybywać, aby spotkać się z Ojcem Pio, szukać jego duchowego wsparcia i spowiedzi. Jego zdolność do rozeznawania grzechów i kierowania duszami była niesamowita. Mimo ogromnego obciążenia, spowodowanego licznymi spowiedziami, Ojciec Pio z pokorą i oddaniem spełniał swoje obowiązki.

Jego życie to nie tylko historia stygmatów i duchowego kierownictwa, ale także historia miłości i oddania w służbie innym. Ojciec Pio był jak “katedra miłosierdzia” w swoim konfesjonale, gotów pomóc każdemu, kto potrzebował nawrócenia i przebaczenia.

Jego ostatnie słowa, “Jezu, Maryjo i Józefie Święty, Wam oddaję duszę i ciało moje, bądźcie ze mną w chwili konania!”, świadczą o głębokim oddaniu Bogu, które towarzyszyło mu przez całe życie.

Ojciec Pio zmarł 23 września 1968 roku w wieku 81 lat, pozostawiając niezliczone dziedzictwo duchowe. Jego nauki i przykład miłosierdzia oraz oddania Bogu nadal inspirują ludzi na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *