Bł. Piotr z Avili – Kapłan i Męczennik

Ávila

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego często stają się nie tylko źródłem duchowej inspiracji, ale także przykładem odwagi i oddania wobec swojej wiary. Jednym z takich wyjątkowych świadków Chrystusa jest błogosławiony Piotr z Avili, kapłan i męczennik z I Zakonu, który żył w XVII wieku w Hiszpanii. Dziś przyjrzymy się jego życiu i męczeństwu, które stało się źródłem inspiracji dla wielu.

Początki życia bł. Piotra nie były spektakularne ani niezwykłe. Urodził się około 1592 roku w Palomero, niedaleko Avili, w Hiszpanii. Już od młodych lat wyróżniał się inteligencją oraz dobrocią wobec innych. Jednak to, co uczyniło go niezwykłym, to jego późniejsze powołanie do życia zakonnego.

Bł. Piotr z Avili dołączył do Zakonu Braci Mniejszych w prowincji Św. Józefa. Wspólnota ta żyła według norm i dyrektyw św. Piotra z Alkantary, a młody zakonnik oddał się całkowicie życiu duchowemu, akcjom apostolskim, dziełom miłosierdzia i formacji. To była decyzja, która przewróciła jego życie do góry nogami i dała początek jego niezwykłej podróży wiary.

Bł. Piotr często rozmyślał nad słowami samego Jezusa Chrystusa: “Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony, lecz kto nie uwierzy – będzie potępiony.” Te słowa stały się przewodnimi w jego życiu, wraz że słowami św. Franciszka: “Teraz, bracia moi, rozejdźcie się po całym świecie i głoście Ewangelię dobra i pokoju.”

Jego wyjątkowa gorliwość i oddanie przyciągnęły uwagę innego zakonnika, ojca Ludwika Sotelo. To on przekonał bł. Piotra, aby udał się na misje razem z nim. W 1617 roku trzydziestu franciszkanów opuściło Hiszpanię i udało się na odległe Filipiny. Tam spędzili dwa lata, oddając się różnym formom apostolstwa wśród miejscowych chrześcijan.

Jednak to nie był jeszcze koniec ich misyjnej podróży. W 1619 roku bł. Piotr z innymi zakonnikami udał się do Japonii. Wraz z bratem Wincentym od św. Józefa podjęli się trudnej misji nauczania, katechizowania i umacniania wiary chrześcijan w obliczu coraz większego prześladowania. Dzięki swojej roztropności i przebiegłości udawało im się uniknąć oddziałów, które ich poszukiwały.

Niestety, 17 września 1620 roku zostali wydani przez jednego z chrześcijan, który zdradził swoją wiarę. To był moment, który przypieczętował ich los. Bł. Piotr z Avili został stracony 10 września 1622 roku na Wzgórzu Męczenników w Nagasaki. Mimo groźby śmierci, zachował wiarę i odwagę, śpiewając słowa: “Laudate Dominum omnes gentes” – “Chwalcie Pana, wszystkie narody.”

Dla Kościoła katolickiego błogosławiony Piotr z Avili stał się prawdziwym świadkiem wiary i odwagi. Jego życie i męczeństwo przypominają nam, że warto oddać się służbie Bogu i bliskim, nawet w obliczu niebezpieczeństwa. Błogosławiony papież Pius IX beatyfikował go 7 lipca 1867 roku, a jego życie pozostaje źródłem inspiracji dla wszystkich, którzy dążą do świętości i głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *