Bł. Łucja Fleites, Męczennica

Historie męczenników często przywodzą nam do głowy obrazy odległych czasów i miejsc. Jednak losy Bł. Łucji Fleites, meczennicy z III Zakonu, są wyjątkowe zarówno ze względu na jej odwagę, jak i na to, że rozegrały się one w odległym Nagasaki w XVI-XVII wieku.

Łucja urodziła się w samurajskiej rodzinie w Nagasaki, Japonia, w 1542 roku. W młodym wieku poślubiła Filipa Fleitesa, bogatego Portugalczyka. Jednak Łucja straciła swojego męża po kilku latach małżeństwa. To właśnie w tym trudnym okresie Łucja znalazła swoje powołanie.

Gorliwa chrześcijanka, oddała swoje życie modlitwie, apostolatowi oraz dziełom miłosierdzia. Łucję określano mianem “matki misjonarzy” oraz “pocieszycielki strapionych”. Jej dom był otwarty dla ściganych i prześladowanych chrześcijan, którym udzielała braterskiej i serdecznej gościnności.

Wraz z innymi chrześcijanami Nagasaki, Łucja znalazła się w okresie krwawych prześladowań. Jej odwaga była godna podziwu. Wraz z bł. Ryszardem od św. Anny i kilkoma innymi współwyznawcami, została aresztowana. Wszyscy trafili do więzienia w Nagasaki.

Tam, na Wzgórzu Męczenników, dnia 10 września 1622 roku, odbyła się egzekucja. Łucja ubrana była w habit franciszkański i trzymała krzyż w dłoni. Jej ostatnie słowa były pełne odwagi i wiary. Zachęcała kobiety, by nie zaparły się Chrystusa, przypominając im o świętych dziewicach Agnieszce, Cecylii i Agacie, które mężnie zniosły męczeństwo. Jej przesłanie było jasne – Bóg nie opuszcza nas, gdy umieramy dla Niego.

W momencie egzekucji, kiedy przywiązano ją do pala, Łucja przemówiła do obecnych: “Opowiadajcie światu cuda Pańskie, wy obecni na tym wielkim przedstawieniu. Tylko za tę prawdziwą religię jesteśmy gotowi umierać odważnie i z radością. Tylko chrześcijaństwo może dokonywać takich cudów, przemieniając słabe istoty w autentycznych bohaterów.”

Jej słowa pełne były nadziei. Łucja wezwała Japończyków, aby otworzyli oczy na światło Ewangelii i zaznali łaski.

Błogosławiony papież Pius IX docenił jej odwagę i poświęcenie, beatyfikując Łucję Fleites 7 lipca 1867 roku. Dzisiaj jej historia pozostaje inspiracją dla wszystkich, którzy dążą do wierności swoim przekonaniom i gotowości do poświęceń dla miłości do Boga. Życie Bł. Łucji Fleites jest dowodem na to, że nawet w najtrudniejszych czasach i miejscach wiara może świecić jasno i przynosić nadzieję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *