Błogosławiony Berard z Lugar Nuevo de Fenollet: Świadek Wiary i Męczennik

Wspomnienie błogosławionego Berarda z Lugar Nuevo de Fenollet to czas refleksji nad niezłomną wiarą i poświęceniem. Józef Bleda Grau, bo tak brzmiało jego świeckie imię, przemierzył drogę od młodego chłopca z wyjątkową pobożnością do brata zakonnego, który swoim życiem stał się inspiracją dla wielu. Urodzony w 1867 roku w Hiszpanii, wykazywał od najmłodszych lat pragnienie życia zakonnego, które jednak musiał na pewien czas odłożyć, aby pomagać swoim rodzicom i pełnić służbę wojskową.

Jego powołanie zakonne rozkwitło, gdy miał już 32 lata, przyjmując habit kapucyński. Jego oddanie zostało potwierdzone pierwszą profesją rok później, a następnie profesją wieczystą. Przez wiele lat służył jako kwestarz i krawiec w klasztorze w Orihueli. To właśnie tam, poprzez swój przykład życia pełnego dobroci, pokory i świętości, przyczyniał się do wzrostu ducha wiary wśród miejscowych mieszkańców.

Nieuniknione przesładowania w 1936 roku doprowadziły do likwidacji klasztoru. Berard postanowił pozostać w swojej rodzinnej miejscowości, oddając się modlitwie i pomagając tym, którzy byli w potrzebie. Nawet utrata wzroku nie zachwiała jego cierpliwości i oddaniu. W nocy 30 sierpnia 1936 roku został aresztowany przez członków miejscowego komitetu rewolucyjnego, a następnie wywieziony do Beniganim, gdzie poniosł męczeńską śmierć.

Duchowe dziedzictwo błogosławionego Berarda kontynuuje swoją drogę, przypominając nam o mocy wiary, która przetrwała nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Jego beatyfikacja przez Papieża Jana Pawła II w 2001 roku w gronie 233 hiszpańskich męczenników staje się znakiem nadziei i zachętą do żywienia naszej własnej wiary oraz oddania drugiemu człowiekowi. Błogosławiony Berard z Lugar Nuevo de Fenollet, męczennik i świadek Bożej miłości, niech będzie dla nas inspiracją do pełniejszego życia Ewangelii każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *