Święto Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu

Fresk Giotta przedstawiający moment stygmatyzacji świętego Franciszka

Święty Franciszek z Asyżu, jeden z najważniejszych świętych Kościoła katolickiego, znany jest nie tylko ze względu na swoją miłość do ubóstwa i przyrody, ale także z powodu jednego z najwazniejszych wydarzeń w jego życiu – otrzymania stygmatów. Święto stygmatów, obchodzone 17 września, upamiętnia chwilę, kiedy Franciszek został obdarzony ranami, które przypominały cierpienia Jezusa na krzyżu.

Franciszek z Asyżu – Życie i Powołanie

Święty Franciszek urodził się w 1181 lub 1182 roku w Asyżu we Włoszech. Jego młodość była pełna przyjemności i rozrywek, ale po doświadczeniach wojennych i więzieniu, rozpoczęła się jego duchową przemiana. Zrezygnował z bogactwa swojej rodziny i poświęcił się życiu w ubóstwie, modlitwie i służbie ubogim.

Jego głęboka miłość do Boga i ludzi była niesamowicie inspirująca. Franciszek zyskał wielu naśladowców i założył Zakon Braci Mniejszych, znany dzisiaj jako franciszkanie.

Stygmaty Franciszka z Asyżu – Boski Znak

17 września 1224 roku, podczas pobytu w Apeninach, w pustelni na górze La Verna, Franciszek doznał mistycznego objawienia. Podczas ekstazy otrzymał rany, które odpowiadały ranom Chrystusa na krzyżu: na dłoniach i stopach pojawiły się głębokie, krwawiace rany. Nazywane są one stygmatami, co pochodzi od greckiego słowa “stigma,” oznaczającego znak lub ranę.

Stygmaty Franciszka były bardzo istotnym wydarzeniem w jego życiu i dla całego chrześcijaństwa. Były one uważane za znak Bożej obecności i umacniały wiarę w prawdziwość jego nauczania. Te cudowne rany stały się także źródłem jego cierpienia, ale Franciszek przyjmował je jako znak swojej łączności z cierpiącym Chrystusem.

Dziedzictwo Franciszka z Asyżu

Franciszek z Asyżu zmarł 4 października 1226 roku i został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX już w 1228 roku. Jego życie i nauki wciąż inspirują wielu ludzi na całym świecie do naśladowania Jezusa Chrystusa przez służbę ubogim, miłość do natury i pokój.

Święto stygmatów, obchodzone 17 września, przypomina nam o tajemniczym wydarzeniu w życiu św. Franciszka, które głęboko odzwierciedla jego oddanie Chrystusowi i Jego męce. To także okazja do refleksji nad własnym powołaniem i miłością do Boga.

Niech to święto będzie dla nas wszystkich przypomnieniem, że każdy z nas może doświadczyć Bożej obecności i naśladować przykład św. Franciszka, dbając o ubogich i głosząc miłość oraz pokój na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *